Uusimmat kuvat

Blogin arkisto



Siirry arkistosivulle »

Kumpi?

Share |

Maanantai 30.1.2012 klo 12:23


Presidentinvaalien ensimmäisellä kierroksella presidentin tehtävään pätevin ja kouluttautunein henkilö putosi pois. Se oli kansan tahto. Jäljelle jäi kaksi ehdokasta, joista nyt pitää valita, kumpi johtaa Suomen ulkopolitiikkaa tulevaisuudessa. Valinta ei ole monelle helppo.

Minulta on kyselty, kumpaa kannattaa äänestää, Sauli Niinistöä vai Pekka Haavistoa. Molemmat miehet ovat erittäin fiksuja ja edustavia. Vaaliväittelyissä ei ole saatu juuri eroja heidän välilleen.

Presidentin tärkeimmät tehtävät ovat ulko- ja turvallisuuspolitiikan johtaminen sekä Suomen edustaminen maailmalla. Minusta Sauli Niinistöllä on kykyä, näkemystä sekä kokemusta hoitaa näitä presidentin tehtäviä. Niinistö on käynyt armeijan ja elää perinteisesti avioliitossa. Hän jakaa hyvin paljon samoja arvoja kanssani.

En pidä kummankaan ehdokkaan liiallisesta Eurooppa-myönteisyydestä, mutta kahdesta vaihtoehdosta on valittava toinen. En äänestä puoluetta vaan henkilöä. Valintani on Niinistö.


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: